Úskalí levné kuchyně

levné kuchyně
zdroj: pixabay.com

Kuchyň, obzvlášť pokud rádi vaříte, pečete a obecně připravujete pokrmy, je jedním z nejdůležitějších míst v domácnosti. Proto se na kuchyni nevyplatí šetřit. Navíc ji nepořizujete každý rok novou, ale předpokládá se, že je to investice na 10 nebo klidně i 20 let. Mnoho lidí chce bohužel ušetřit a investují proto do levné kuchyně. Podívejte, čím vás taková kuchyň může nepříjemně překvapit.

Levné kuchyně nejsou na míru

Za kuchyň od truhláře zaplatíte jiné peníze než za kuchyň z Ikey či z jiného obchodního domu. Pokud ale vaše místnost nemá ideální rozměry, možná se při plánování i finálním sestavování takové kuchyně natrápíte.

Zatímco truhlář vám vyrobí i skříňky v atypických rozměrech, nábytková centra nabízejí skříňky o šířce třeba jen 20, 40, 60 a 80 cm. Záleží na konkrétním výrobci. Narazit také můžete při koupi pracovní desky nebo nástěnného panelu. V nábytkovém centru seženete desku v délce 2 nebo 3 metry bez spojů, delší však ne – pokud tedy chcete vyšší kvalitu, doporučujeme obrátit se na truhláře.

Kvalita kuchyňských skříněk a úchytek

Pokud vybíráte kuchyň, měli byste pečlivě zkoumat kvalitu korpusů a krycích panelů u kuchyňských skříněk. Jedná se o nejvíce namáhaný nábytek v celé kuchyni – některé skříňky otevřete i mnohokrát za den. Jejich zásuvky by navíc měly dobře unést veškeré nádobí a další věci, co se do nich rozhodnete uložit.

U levných úchytek se může stát, že začnou časem ztrácet barvu. Jde o problém především barvených úchytek, proto raději doporučujeme úchytky z nerezu, u kterých by takové riziko nemělo hrozit.

Výběr spotřebičů hraje zásadní roli

Kromě kvality samotných kuchyňských skříněk a pracovní desky nezapomínejte pečlivě vybírat spotřebiče. Varné desky se dnes nejčastěji vyrábějí indukční, které jsou nejefektivnější cestou ohřevu. Troubu doporučujeme zvolit horkovzdušnou nebo parní, která mnohem lépe připravuje pokrmy než obyčejná elektrická trouba. Dbejte také na výběr myčky nádobí, případně pračky, pokud ji umísťujete do kuchyňské linky.

Nezapomeňte na osvětlení

U levné kuchyně si často nemůžete vybrat osvětlení přesně podle svých představ. Osvětlení v kuchyňské lince dnes běžně řeší LED pásky. Ideální je pro LED pásek vyfrézovat drážku do kuchyňské skříňky a tam ho pak nainstalovat. Ne v každém kuchyňském studiu vám ale toto udělají, protože ne vždy nabízejí osvětlení.

Dá se ušetřit na montáži kuchyně?

Výběr pěkné kuchyně spolu s kvalitními spotřebiči ale není zárukou úspěchu. O tom, jak bude vaše kuchyň vypadat, hodně vypovídá i montáž. Když chcete ušetřit a jste hodně manuálně zruční, můžete si kuchyňskou linku sestavit sami. Strávíte tím i několik víkendů a ušetříte třeba 20 nebo i 30 tisíc korun. U odborné montáže ale máte jistotu, že technici vše provedou správně, a pokud se dopustí nějaké chyby, můžete kuchyň reklamovat.

Levné kuchyně se k nám dovážejí také z Polska nebo z Německa. Než si takovou kuchyň objednáte, dobře si ji prohlédněte a nesnažte se ušetřit za každou cenu. Nekvalitně zpracovaná levná kuchyň vám může odejít po pár letech a vy budete muset kupovat novou, takže nakonec vůbec neušetříte.