Kuchyňský robot mixuje, šlehá i strouhá

kuchyňský robot
zdroj: pixabay.com

Kuchyňský robot patří mezi oblíbené spotřebiče. Pokud hodně vaříte a pečete, časem určitě zjistíte, že se bez tohoto užitečného pomocníka neobejdete. Ušetří vám totiž spoustu práce a času. Kuchyňské roboty se vyrábějí v mnoha provedeních. Dostupnější alternativou jsou k nim různé jednoduché šlehače či tyčové mixéry s dalším příslušenstvím.

Výběr kuchyňského robota

Kuchyňského robota můžete vybírat podle celé řady parametrů. Nejprve byste sami sobě měli položit několik základních otázek, jako: „K čemu budu robota používat?“, „Kde ho budu skladovat?“ či „Kolik do něj mohu investovat?“. Jejich zodpovězení vám pomůže při výběru konkrétního produktu.

Kuchyňský robot je univerzálním pomocníkem pro každého. Jeho základní funkcí je míchání, pro které využívá různé šlehací, hnětací nebo pevné metly. Proces míchání může být středový nebo planetární. Při středovém míchání se jedna metla otáčí kolem své osy, případně se dvě metly obíhají. Mnohem propracovanější je systém planetárního míchání, který dokonale promíchá obsah nádoby.

Dalšími funkcemi jsou krájení či strouhání, lisování, odšťavňování, mletí, sekání a samozřejmě i mixování. U všech těchto funkcí hraje velkou roli velikost nádoby. Ideální je, když robot má velkou nádobu, která pojme alespoň 500 gramů mouky, a pak ještě menší nádobu, například na sekání ořechů, bylinek atd.

Kuchyňský robot Bosch, Sencor, Kenwood, ETA atd.

Kuchyňského robota můžete zakoupit pod celou řadou značek. Velmi kvalitní roboty vyrábí společnost Bosch. Tyto roboty mají celou řadu příslušenství, které je buď přímo ve výbavě nebo které lze později dokoupit. Sencor vyrábí zase pěkné barevné roboty, ladící s každou kuchyňskou linkou. I v nabídce další výrobců ale naleznete designově vydařené a kvalitní produkty.

Plastový nebo celokovový kuchyňský robot?

Kuchyňský robot může být plastový či kovový. Dnes se velké oblibě těší celokovové kuchyňské roboty, které jsou mnohem odolnější. Kov se navíc snáze udržuje a obecně dosahuje dlouhé životnosti.

Pokud je ale tělo robotu částečně plastové, tak to většinou ničemu nevadí. To už je spíše otázkou vašeho vlastního vkusu. Na provedení má vliv také cena. Čím bude robot dražší, tím vydařenější pravděpodobně bude jeho design.

Máte už svého kuchyňského robota? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.