Avokádo – pěstování z pecky

avokádo - pěstování z pecky
zdroj: pixabay.com

Věděli jste, že si doma můžete vypěstovat vlastní avokádo? Jedná se o rostlinu nazývanou hruškovec přelahodný (Persea americana). K pěstování budete potřebovat plod avokáda, zavařovací sklenici, nůž, květináč, vhodný substrát, šídlo (nebo jiný ostrý nástroj) a špejle. Každý tak doma může mít své vlastní avokádo. Pěstování z pecky je velmi jednoduché.

Avokádo jako pokojová rostlina

Avokádo, které si tímto způsobem vypěstujete, bude působit spíše jako okrasná pokojová rostlina. Při správném pěstování může nést drobné plody. Plodit začne přibližně po čtyřech až osmi letech. Mohou vznikat i z neopylených květů, protože jde o tzv. panterokarpickou rostlinu. V takovém případě budou plody tvarem podobné okurkám.

Hruškovec přelahodný pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde se pěstoval již před osmi tisíci lety. Díky tomu se řadí k nejstarším člověkem pěstovaným kulturním rostlinám. V Americe dorůstá výšky až 15 metrů.

Jednoduchý návod na pěstování avokáda

Vezměte do ruky plod avokáda a překrojte ho na polovinu. Opatrně vyjměte pecku a dobře ji očistěte od zbytků jakékoliv dužiny. Pokud by na pecce dužina zůstala, začala by zahnívat a tím by se narušil proces klíčení.

V dalším kroku udělejte do pecky otvory, jimiž protáhnete špejle. Avokádo pak posaďte na sklenici (špejle ho pomáhají přidržovat na jejím okraji) a naplňte ji vodou. Plochý konec pecky by se měl vždy dotýkat hladiny vody ve sklenici. Tu proto postupně doplňujte.

Během několika týdnů kořeny zaplní vnitřek sklenice a vy budete pozorovat vysoký stonek. Poté doporučujeme vzít květináč přibližně o průměru 10 cm a naplnit ho substrátem určeným pro klíčení rostlin. Pecku vsaďte do květináče a ze dvou třetin ji ponechte nad zemí. Až povyroste, můžete rostlinu přesadit do většího květináče a přidat hlinitý substrát.

Péče o avokádo

Avokádo vyžaduje pravidelné zaštipování, které podnítí tvorbu dalších postranních výhonů. Rostlina pak bude košatější. Během léta potřebuje častou zálivku. V zimě ji zalévejte jen minimálně. Zeminu před každým zalitím ale nechte důkladně proschnout.