3 tipy, jak na financování bydlení

financování bydlení
zdroj: pixabay.com

Stavíte nebo kupujete vlastní nemovitost? Pokud už vás nebaví bydlet v pronájmu či u rodičů, je vlastní bydlení přirozeným krokem ve vašem životě. V aktuálním článku vám poradíme, jak na financování bydlení. Připravili jsme pro vás hned tři tipy, kterých v současnosti můžete využít. Jaký je ten nejvýhodnější?

1) Vlastní prostředky

Pokud se rozhodnete pro pořízení bytu či rodinného domu, tak určitě budete potřebovat nějaké vlastní peníze. Nemůžete spoléhat, že veškeré náklady pokryjete úvěrem z banky. Ta vám sice může poskytnout až 100 % prostředků (ačkoliv dnes jsou 100% hypoteční úvěry spíše na ústupu), vždy je však lepší mít něco vlastního, protože nevíte, kde se vám stavba či koupě prodraží.

Vlastní prostředky můžete mít uložené na spořícím účtu nebo na jiném vkladovém produktu. Čím více peněz máte k dispozici, tím samozřejmě lépe. Ideální je mít přibližně 30 % z cílové částky.

2) Financování bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru

Hypoteční úvěry jsou nejčastějším způsobem, jak si můžete dnes zafinancovat své bydlení. Banka zpravidla výhodně půjčí až 85 % z hodnoty nemovitosti, kterou dáváte do zástavy. Nejčastěji budete ručit právě nemovitostí, co si pořizujete. Zastavit ale můžete i jinou stavbu.

Jestliže potřebujete více prostředků, tak počítejte až s trojnásobně vyšší úrokovou sazbou. Hypotéka se tak během let splácení může výrazně prodražit.

3) Úvěry ze stavebního spoření a meziúvěry

Úvěr ze stavebního spoření je vnímán především jako alternativa k hypotéce. Můžete ho však využít i tehdy, když potřebujete svůj hypoteční úvěr navýšit a banka odmítá půjčit další peníze. Úvěr ze stavebního spoření nemá tak výhodnou úrokovou sazbu jako hypotéka, snadněji na něj ale dosáhnete.

Další možností je meziúvěr, který má podobné vlastnosti jako spotřebitelský úvěr. Spořitelny však zpravidla nabízejí vyšší částky. Například u Českomoravské stavební spořitelny si dnes bez zajištění půjčíte až 900 000 Kč.

Pokud plánujete v nejbližší době pořízení vlastního bytu nebo domu, tak dlouho neváhejte. Úrokové sazby jsou stále velmi příznivé a i když nemáte dostatek vlastních finančních prostředků, nevadí to. Na financování bydlení totiž komfortně využijete služeb banky nebo stavební spořitelny.