Jak vybrat matraci

jak vybrat matraci
zdroj: pixabay.com

Matrace je nejdůležitější částí postele. Kvalitní matrace představuje záruku klidného spánku. Nevíte, jak vybrat matraci do své ložnice? Jak správně zhodnotit její tvrdost, kvalitu a další zdravotní aspekty? V tomto článku vám poradíme, na co si při koupi matrace dát pozor. S dobrou matrací se natrvalo zbavíte bolestí zad a předejdete i dalším potenciálním zdravotním problémům.

Správná tvrdost matrace je klíčová

Tvrdost matrace je pravděpodobně vlastností, kterou budete nejvíce řešit. Matrace by neměla být ani tvrdá ani měkká – celkem se rozlišuje 5 stupňů tvrdosti. Matraci byste si určitě měli vyzkoušet a pár minut si na ní poležet. Pokud si nejste jisti, dejte na doporučení ortopedů a sáhněte spíše po vyšší tvrdosti.

Pěnová, latexová nebo pružinová matrace

S výběrem materiálu vám nejlépe poradí ve specializovaném obchodě. Matrace zakoupíte za různé ceny. Vyšší cena je většinou zárukou vyšší kvality. Zvolte si výrobce, který ručí za kvalitu svých produktů například prodlouženou zárukou nebo různými certifikáty.

Velkým trendem současnosti jsou matrace z přírodních materiálů, protože svými vlastnostmi potěší i alergiky. Dobrou volbou jsou pružinové taštičkové matrace, které dobře kopírují tělo, mají skvělou prodyšnost a dlouhou životnost. Alternativou jsou pěnové matrace z tzv. studené pěny (HR nebo GR pěny).

Latexové matrace dnes už nejsou tak v kurzu jako byly před lety. Jsou vyrobeny ze syntetického latexu a vyžadují lamelový rošt. Ano, matraci byste měli vždy vybírat i s ohledem na rošt postele.

Nesmíme zapomenout ani na potahové materiály, které jsou velmi důležité. Vhodně zvolený potah zajistí komfortní spánek a také ochrání matraci. Postará se o to, že vám vydrží sloužit po mnoho let.

Vaše délka a hmotnost

Při výběru matrace by měly hrát roli také parametry vašeho těla. Každá matrace má danou nějakou maximální nosnost. V potaz musíte vzít také vaši výšku a délku postele. Ideálně když je matrace o 20 cm delší než vy.

Jak vybrat matraci? Řiďte se radou prodejce

Matrace je produkt, co se nevyplatí kupovat online. Mnohem lepší je navštívit specializovanou prodejnu a při výběru matrace se poradit s vyškolenými pracovníky. Ti vám jistě doporučí produkt na míru vašim představám a požadavkům.