Vybíráme vchodové dveře – je lepší plast nebo dřevo?

vchodové dveře
zdroj: pixabay.com

Vybrat si nové vchodové dveře není hračka. Každý z nás má jiné nároky, které by jeho dveře měly splňovat. Někdo preferuje plast, jiný dřevo. Někomu se líbí dveře prosklené, další zase dá přednost dveřím bezpečnostním, které dům promění v nedobytnou pevnost. Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, pomocí níž si nové dveře vyberete snadno a rychle.

Vchodové dveře jsou vizitkou vašeho domu

Vchodové dveře dokážou dům povznést a stejně i naopak, když jsou zvolené špatně, tak mohou celý dojem ze stavby zkazit. Rozhodně byste na nich proto neměli šetřit. V rozpočtu si na vchodové dveře vyčleňte alespoň 10 000 Kč a pak začněte vybírat.

Důležité je samotné provedení dveří i jejich barva, která by měla ladit s barvou oken, garážových vrat a dalších prvků na domu. Oblíbené jsou dveře v různých odstínech hnědé barvy a samozřejmě i dveře bílé. Pokud naopak chcete barvu dveří odlišit a nechat je vyniknout, tak doporučujeme například modré vchodové dveře, které mohou se světlou fasádou vypadat zajímavě.

Mezi nejběžnější materiály, z nichž se vstupní dveře do domu či do bytu vyrábějí, patří plast, dřevo a hliník. Nejrozšířenější jsou plastové vchodové dveře, které se spolu s plastovými okny dnes těší velké oblibě. Jsou totiž cenově dostupné a v průběhu let nevyžadují žádnou složitou péči. Nekupujte vchodové dveře v hypermarketu, ale raději si je objednejte přímo u výrobce. Nenechte se zlákat akcí na výhodnou cenu, naopak si klidně připlaťte a mějte jistotu, že vámi zvolené dveře jsou špičkové kvality.

Dveřní výplň – ano nebo ne?

Málokdy vidíte u rodinného domu dveře plné. Spíše jsou oblíbené dveře se skleněnou výplní. Ta se do dveří zalisuje z obou stran, takže se nemusíte obávat, že by následně přes tyto dveře docházelo k tepelným ztrátám domu. Výplň může být tvořena dvojsklem nebo trojsklem.

Nezapomeňte na kvalitní kování

Celkový vzhled dveří může narušit i špatně zvolené kování, tedy zámky, závěsy a prahy. Kování plní nejen praktickou funkci, ale i tu estetickou. Pečlivě vybírejte barvu i provedení, aby vám dveřní klika dobře padla do rukou.