Nízkoenergetické a pasivní domy – záruka komfortu?

nízkoenergetické a pasivní domy
zdroj: pixabay.com

Při stoupajících cenách energií se mnoho lidí snaží ušetřit na bydlení, a to i za nutnost zaplatit více peněz stavební firmě. Do povědomí veřejnosti se tak v posledních letech dostaly dva termíny – nízkoenergetické a pasivní domy. Jaké jsou mezi těmito dvěma typy staveb rozdíly? A opravdu je bydlení v takovém domě tak úsporné a pohodlné? Na to vám hned odpovíme.

Co to je nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům je charakteristický roční potřebou tepla do 50 kWh/m2. V porovnání s běžným domem je tato spotřeba až několikanásobně nižší. Nízkoenergetické domy se nacházejí, co se týká energetické náročnosti, někde mezi nezateplenými a pasivními stavbami.

Co to je pasivní dům

Z definice pasivního domu vyplývá, že se jedná o stavbu, která na vytápění potřebuje maximálně 15 kWh/m2 ročně. Abyste obdrželi na svůj dům dotaci v rámci programu Zelená úsporám, tak je vyhovující i roční spotřeba 20 kWh/m2.

Jak se staví nízkoenergetické a pasivní domy?

Potřebu tepla na vytápění ovlivňuje několik faktorů. Jedná se především o kvalitu fasády, střechy, stěn pod úrovní terénu, podlahy v nejnižším vytápěném podlaží, oken a dveří. Velkou roli hraje také tvar budovy a její orientace vůči světovým stranám či umístění stavby na pozemku. Pravidlem například je prosklené plochy orientovat na jih.

Nízkoenergetického domu je dnes možné dosáhnout i tradičními stavebními postupy a běžně využívanými materiály. Rekonstrukce panelových a dalších bytových domů či starších rodinných domků s cílem dosažení nízkoenergetičnosti nejsou dnes ničím výjimečným. V takovém případě je nutné investovat do zateplení budovy a také do nové otopné soustavy a zdroje tepla. Nabízí se zde využití alternativních zdrojů energie – například solárních kolektorů nebo tepelného čerpadla.

Hlavní přednosti nízkoenergetických a pasivních staveb

Mezi hlavní výhody, které bydlení v takovém domě přináší, patří jednoznačně vyšší komfort života, velmi nízké náklady na vytápění, stálý přívod čerstvého vzduchu (u pasivního domu díky rekuperaci), tepelná pohoda v místnostech a to po celý rok.

Zatímco nízkoenergetický dům je tradiční stavba, pasivní dům je už na pohled poznat atypickou střechou či okny. Úprava je samozřejmě možná, musíte však postupovat tak, abyste dosáhli na nabízenou dotaci. Jinak se vám výstavba velmi prodraží.