Pěstování orchidejí Phalaenopsis

pěstování orchidejí phalaenopsis

Orchideje dnes patří mezi velmi oblíbené pokojovky. Jejich pěstování není složité už jen proto, že máte na výběr z celé škály druhů. Stačí si jen vybrat ten, který bude nejvíce vyhovovat vaší péči. Nejrozšířenější jsou orchideje rodu Phalaenopsis. Ty v současnosti zakoupíte nejen ve specializovaných zahradnictvích, ale také téměř ve všech supermarketech. Pěstování orchidejí Phalaenopsis si oblíbíte, jelikož jsou velmi nenáročné a odmění vás bohatou záplavou květů.

Jak na pěstování orchidejí Phalaenopsis

Orchideje patří k nejmladším rostlinám. Aktuálně jich rozlišujeme na 20 000 druhů. Tyto exotické rostliny nejčastěji rostou jako epifyty – to znamená, že jsou přichycené na větvích stromů. Nijak na nich však neparazitují. Můžeme se s nimi setkat jak v teplých deštných pralesích, tak i v chladnějších horách.

Phalaenopsis je známá svými tuhými dužnatými listy, které jsou uspořádané do přízemních růžic. Její květy nabývají celé škály barevných odstínů, od bílé přes žlutou až po fialovou. Mohou být také různě žíhané nebo tečkované.

V obchodech často můžete vidět i modré Phalaenopsis, ty jsou však dobarvované. Pokud vám taková orchidej doma opakovaně vykvete, tak její květy budou bílé barvy.

Vyberte vhodné stanoviště

Jestliže si domů přinesete Phalaenopsis, najděte jí světlé stanoviště. Neměly by však na ni přímo dopadat sluneční paprsky, které by mohly poškodit její listy. Ideální je konstantní celoroční teplota v rozmezí od 20 do 22 °C. Tuto orchidej byste tedy neměly zimovat. Pokud si ji kupujete v zimě, důkladně ji na přenos z obchodu zabalte, aby vám neprochladla.

Zálivka a hnojení je pro úspěšné pěstování orchidejí důležité

Ačkoliv dužnaté listy slouží rostlině jako zásobárna vody, měli byste ji zalévat odstátou (ideálně dešťovou) vodou alespoň jednou týdně. Můžete zalévat z konvičky nebo vodu napustit do kbelíku a rostlinu ponořit. Rozhodně by neměla zůstat stát ve vodě.

S tím souvisí také to, že pro pěstování orchidejí se nevyužívá běžná zemina. Jako substrát zde slouží borová kůra, kokosové vlákno nebo drcená pemza. Tuto směs zakoupíte i v zahradnictví.

Hnojení orchidejí je důležité především během vegetačního období, kdy přihnojujeme speciálním tekutým hnojivem pro orchideje jednou týdně. Využít můžeme také hnojivové tyčinky – ty pak působí delší dobu. Tato hnojiva mají vyšší obsah draslíku a fosforu a jejich působením se tak podpoří kvetení rostlin.