Pěstování česneku

pěstování česneku

Jelikož česnek je čím dál hůře dostupnou plodinou, mnoho lidí se rozhodne ho začít pěstovat ve své zahrádce. Dovážený česnek, který se běžně vyskytuje na pultech obchodů, je nízké kvality a český česnek je většinou příliš drahý. Pokud tedy chcete ušetřit, je pěstování česneku ideální cestou. Pokud navíc sami budete mít velkou úrodu, můžete ho třeba i prodávat a přivydělat si tak nějaké peníze.

Jak pěstovat česnek na zahrádce

Pokud chcete pěstovat česnek, sežeňte si kvalitní sadbu, ideálně od prověřeného pěstitele – můžete dokonce požadovat i písemné osvědčení, že sadba pochází z „povolených odrůd“.

Česnek se vysazuje během prosince, tedy na začátku zimy. Ideální je pro něj vybrat teplé stanoviště s dostatkem slunce. Vhodná je písčitohlinitá zemina – sází se cca do hloubky 4 cm. Jestliže česnek vysadíte na záhon příliš brzy, hrozí nákaza takzvanou fuzariovou hnilobou, která způsobí jeho vadnutí a odumření.

Během pěstování česneku si dejte pozor na přehnojování organickými hnojivy a dusíkem, jelikož to česneku nevyhovuje. Lepší je zajistit dostatek živin ještě před výsadbou, ideálně dostatečným množstvím humusu a vápna. Místa pro pěstování česneku střídejte a česnek vracejte na původní stanoviště nejprve po 4 letech.

Pěstování česneku paličáku nebo nepaličáku

Máte na výběr mezi česnekem paličákem a nepaličákem. Česnek paličák vyvíjí květenství a pacibulky. Vytvoří květní stvol, který však musíte odstranit, abyste si zaručili velkou sklizeň. Na druhou stranu nepaličák nevytváří květní stvoly a stroužky česneku jsou uspořádány kolem středu palice. U obou druhů česneku si můžete vybrat z mnoha odrůd, vhodných pro pěstování i v našich podmínkách.

Sklizeň česneku

Česnek se sklízí tehdy, jakmile se napřímí květní stvoly s pacibulkami. Takový česnek můžete bez problémů skladovat i několik měsíců – doporučujeme ho svázat a zavěsit na dostatečně větrané místo. Jestliže necháte česnek růst příliš dlouho, začnou se jeho hlávky rozpadat, což výrazně omezí možnosti jeho skladování.

Konkrétní doba sklizně závisí na zvolené odrůdě – obvykle se sklízí od začátku června do poloviny srpna. Že je vhodný čas poznáte i podle toho, že rostlina má přibližně z poloviny polehlou nať. Česneky paličáky mají v této době 4 až 5 slupek a česneky nepaličáky 3 až 4 slupky.