Starejte se o svůj živý plot

živý plot
zdroj: pixabay.com

Vadí vám pohledy sousedů či náhodných kolemjdoucích, které dopadají na váš pozemek? Jestliže přemýšlíte nad tím, jak jim zabránit, pořiďte si živý plot. Vypadá dobře a pomůže vám s vytvořením vlastní oázy klidu. Živý plot si můžete navíc vytvořit z různých dřevin, které na vašem pozemku nezaberou ani příliš mnoho prostoru.

Přednosti živého plotu

Živý plot na pozemku má mnoho výhod. Chrání ho nejen před pohledy z ulice, ale také představuje účinnou protihlukovou bariéru. Rovněž brání vlétávání prachu, který by se jinak snadno dostával na váš dvorek.

Jaký živý plot si vybrat

Nejběžnější jsou živé ploty z tújí, které se však už pomalu stávají přežitkem a zajímavou alternativu k nim na trhu představují jiné dřeviny. Můžete si tak vybrat mezi listnatými a jehličnatými dřevinami či se rozhodnout pro stálezelený nebo pro na zimu opadající živý plot.

Dřeviny si vyberte podle vlastního vkusu a také dle toho, jaké se nejlépe hodí na váš pozemek – splynou s charakterem vašeho domu a budou dobře působit s dalšími částmi zahrady.

Přirozený plot z rostlin do každé zahrady

Zatímco do velké zahrady si můžete dovolit volně rostoucí živý plot tvořený z listnatých opadavých a také kvetoucích keřů, tak do malých zahrad jsou vhodnější volbou stříhané živé ploty, jelikož jsou prostorově mnohem úspornější.

Vysaďte si do své zahrady například trojpuk, kloulovec nebo pustoryl. Jako součást živého plotu můžete pěstovat také hortenzie. Při výběru konkrétních rostlin se tedy vaší fantazii meze nekladou. Tipy naleznete po celém internetu, nebo se můžete informovat ve svém oblíbeném zahradnictví.

Péče a údržba

Živý plot nevyžaduje příliš mnoho péče, pouze pravidelné zastřihávání. Je jedno, zda je stále zelený nebo opadavý, údržbu potřebují všechny rostliny. Opadavé dřeviny stříhejte přibližně dvakrát až třikrát ročně (v únoru, v červnu a případně ještě v srpnu). Boční stěny živého plotu se vyplatí stříhat mírně šikmo a právě od nich začínat.

Pro péči o živý plot tak budete potřebovat kvalitní ruční nůžky, případně i teleskopické nůžky nebo žebřík, pokud je plot už hodně vysoký. Zajímavou volbou jsou také speciální nůžky se sběračem odřezků, které vám usnadní následný úklid na pozemku.