Hluční sousedé – jak na ně

hluční sousedé
zdroj: pixabay.com

Hluční sousedé dokážou opravdu potrápit, a to nejen v bytě, ale třeba i v rodinném domě. Hluk nejčastěji působí problémy majitelům bytů v panelových domech, které mají velmi tenké stěny. Pokud jsou ale sousedé neukáznění, mohou se potíže s hlučností objevit i u těch, co žijí v moderních novostavbách. Poradíme vám, jak tyto problémy vyřešit, aniž byste si mezi sousedy působili zbytečné konflikty.

Nejčastější zdroje hluku

Hluk v bytech a domech může působit opravdu téměř cokoliv. Jestliže bydlíte v bytě, určitě už jste se setkali s hlasitým psem, puštěnou vrtačkou nebo s pračkou v nočních hodinách. Jestliže máte mladé sousedy, může se stát, že během víkendů pořádají hlučné party a vy si tak nemůžete pořádně odpočinout. Na venkově zase dává zabrat ve večerních nebo v časných ranních hodinách puštěná pila či sekačka.

Občasný hluk není důvodem ke stížnostem. Pokud například sousedce do noci doma brečí dítě, měli byste být dostatečně tolerantní, protože ho jistě nenechává bez dozoru.

Jak vyzrát na hlučné sousedy

Nejprve zkuste své sousedy na hluk upozornit. Je možné, že si ani neuvědomují, že ho působí a po vašem upozornění ho omezí, a to aniž by to nějak negativně ovlivnilo vaše sousedské vztahy.

Jestliže si nejste jisti, odkud přesně hluk plyne, tak můžete napsat vzkaz na nástěnku, která se nachází snad v každém bytovém domě. I tento vzkaz může zapůsobit, ačkoliv není adresován konkrétní osobě. V 90 % případů stačí dát opravdu jenom upozornění.

Když hluční sousedé odmítají řešit své problémy

Jestliže však souseda upozorníte a ten svou hlučnost odmítá řešit, je dobré domáhat se svých práv (ano na klid máte právo, jelikož hluk překračující hygienickou normu může vyvolat i pokutu).

Stačí se obrátit na hygienickou stanici a nechat provést měření v době nočního klidu. Spolu s dalšími svými sousedy můžete na ty hlučné podat také žalobu. Jedná se však o krajní řešení, ke kterému byste se neměli ubírat v prvních okamžicích.

Potýkali jste se někdy s hlučnými sousedy? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.