Jak pěstovat rajčata

jak pěstovat rajčata
zdroj: pixabay.com

Rajčata patří mezi oblíbenou zeleninu, kterou si můžete spokojeně vypěstovat i ve své zahrádce. Pokud bydlíte v bytě a zahrádku tedy nemáte k dispozici, postačí truhlík či květináč, covumístíte na svůj balkon. Rajčata jsou dostupná v celé škále odrůd a byla by rozhodně škoda si nezkusit vypěstovat své vlastní šťavnaté plody, obzvlášť když to je tak jednoduché.

Vyberte si vhodnou odrůdu

Nejprve si vyberte typ rajčat, který budete chtít pěstovat. Obecně se rozlišují tyčková a keříčková rajčata. Ta tyčková rostou do výšky a při pěstování vyžadují oporu. Hodí se především na venkovní záhony a mnoho lidí je pěstuje také ve svých sklenících. Alternativou k nim jsou rajčata keříčková, mezi něž se řadí i balkonová rajčata – ideální pro pěstování v truhlících.

Rajčata si můžete doma vypěstovat ze semínek. V takovém případě semínka uložte do zeminy do hloubky cca 2 cm zhruba 7 týdnů před posledními mrazíky. Jakmile mají jednotlivé rostlinky dva až tři listy, přesaďte je do květináčů a v době prvního květenství je můžete přesunout na záhon.

Najděte správné stanoviště a rajčatům dopřejte dostatek péče

Rajčata vyžadují slunné stanoviště. Při výsadbě je dejte dostatečně hluboko do země (spodní listy klidně může překrýt zemina). Ještě než sazenice vsadíte do záhonu, tak do vyhloubené díry nalijte dostatek vody. Rajčata vyžadují dostatečnou zálivku i během svého růstu a ocení také pravidelné přihnojování univerzálním zahradním hnojivem nebo speciálním hnojivem na plod.

Jak pěstovat rajčata tyčková

U tyčkových rajčat v průběhu pěstování zaštipujte boční výhony. Jakmile rostlina doroste velké výšky, nebojte se ji zaštípnout celou. Zbytečně vysoká tyčková rajčata nesou malou úrodu. Takto je posílíte a dočkáte se mnohem chutnějších plodů. K rostlině dejte také oporu, jinak by hrozilo, že se pod tíhou plodu nebo třeba větrem zlomí.

Sklizeň rajských jablíček

Rajčata sklízejte v době, kdy dosáhnou plné zralosti. Tyčková rajčata se sklízejí přibližně za 12 týdnů od výsadby a keříčková již za 8 týdnů. Záleží samozřejmě i na podmínkách, v nichž je pěstujete. Jestliže nedopatřením otrháte méně zralé plody, nic se neděje, v misce na slunci vám totiž bez problémů dozrají a budou chutnat stejně jako ta vyzrálá na rostlině.