Jak pěstovat jahody

jak pěstovat jahody
zdroj: vlastní zpracování

Jahody jsou oblíbeným ovocem, které nesmí chybět na žádné zahrádce. I doma si totiž můžete zajistit tak velkou sklizeň, že budete mít dostatek jahod na jídlo, do buchet a koláčů i na výrobu domácích marmelád. Prozradíme vám, jak pěstovat jahody bez komplikací. Úspěch spočívá ve výběru vhodné odrůdy a dále samozřejmě v udržování příznivých podmínek, v nichž bude jahodník prospívat.

Výsadba jahodníku

Pěstovat jahody ze semínek se nevyplatí. Mnohem lepší je zajít na trh či do zahradnictví a zde si zakoupit sazenice. První rok se možná dočkáte menší odrůdy (podle počtu koupených kusů), do dalšího se vám ale jahodí určitě rozroste. Při výběru sazenic se věnujte dostatečnou pozornost zdravotnímu stavu rostliny, jelikož jahody často trpí různými virovými chorobami.

Vhodné jsou například sazenice Frigo, které jsou přes zimní měsíce uložené v chladících boxech a ačkoliv na první pohled příliš nezaujmou, velmi dobře zapouštějí kořeny a už první rok mohou přinést bohatou úrodu.

Jahody jsou dostupné v celé škále druhů. Na výběr konkrétní odrůdy by mělo mít vliv, zda si přejete ranou nebo spíše pozdní sklizeň. Jsou také jahody, které plodí po celý rok. Jedná se o buď o drobné měsíční jahody nebo o odrůdy s většími plody – často pěstované i jako převislé. Tyto odrůdy plodní sice od jara až do podzimu, úroda je však menší. Zatímco některé odrůdy jsou vhodnější k přímému konzumu, jiné zase oceníte pro kuchyňskou úpravu nebo zavařování.

Vysazujte do mírně kyselé půdy

Půda pro jahodník by měla být mírně kyselá. Záhon může být před výsadbou hnojený chlévskou mrvou. Jahodník též ocení přídavek kompostu nebo rašeliny. Jahody lze vysazovat od jara až do podzimu, ideálně však od dubna do konce června. Ideální je pěstování jahod na tmavé fólii, která vám ušetří starosti s okopáváním záhonu. Navíc plody jahod jsou i za deštivého počasí stále čisté a suché. Nemají pak tendence k hnilobě.

Jahod během pěstování vyžadují pravidelné přihnojování a dostatečnou zálivku. Hnojit je můžete klidně s každým zalitím. Už tedy víte, jak pěstovat jahody na záhonu – jak je to ale s balkonovou výsadbou?

Jak pěstovat jahody v truhlíku či v květináči

Pokud bydlíte v bytě a nemáte tedy k dispozici záhon, zasaďte si jahody do truhlíku či květináče. Pro pěstování v nádobách jsou ideální převislé stáleplodící jahody. Vysadit je můžete i do samozavlažovacích květináčů, ve kterých se jim bude jistě dobře dařit. Pravidelně zalévejte, přihnojujte a odstraňujte staré uschlé listy, které jinak mohou být zdrojem chorob a škůdců. Truhlík také můžete vystlat slámou, čímž zabráníte, že plody budou uzrávat přímo na substrátu a zahnívat. Navíc sláma vypadá v truhlíku i velmi dekorativně.